אחת הסצנות שחוזרות על עצמן שוב ושוב בסרטים ובסדרות אמריקאיות רבות, היא הסצנה בה האישה מעוניינת לבצע עבודה בבית ולשם כך היא רוצה לשכור הנדימן, הבעל כמובן מרגיש פגוע מהעניין ומנסה להוכיח לה שהוא מסוגל לבצע את העבודה בעצמו, מה שכמובן לא מצליח לו והכל הופך להיות קומדיה של טעויות עד שבסופו של דבר, הם נאלצים להזמין הנדימן גם בשביל לתקן את הנזק שהבעל עשה וגם בשביל לבצע את העבודה המקורית שהאישה היתה מעוניינת לעשות.

יש מקרים כאלה, ויש גם הרבה מקרים שהבעל בכלל לא מעוניין לבצע את העבודה או לא יודע לבצע אותה. במקרים כאלה, האישה מראש מזמינה בעל מקצוע שיבצע עבורה את השירות. לשם כך צריך להבין מה בדיוק הנדימן יכול לעשות וכיצד מזמינים בעל מקצוע שכזה.

לגבי השירותים והעבודות שהנדימן יכול לבצע, ובכן, זה מאוד מגוון ורחב, אך זה גם מאוד מתוחם במובן מסוים. הנדימן יכול להתעסק בנושאים של התקנות, בנושאים של צביעה, תיקונים קלים ופשוטים, דברים שלא בהכרח חייבים להזמין את בעל המקצוע בשביל זה. למשל, אם רוצים להתקין מדפים בבית או אם רוצים להחליף נורה, לא חייבים איש מקצוע מהתחום אפשר להזמין הנדימן. כנ"ל אם רוצים לתקן מגירה, להתקין וילון, להרכיב דלת או דברים אחרים.

מה שכן, הנדימן לא יכול לבצע עבודות שרק אנשי מקצוע בתחומים שונים יכולים לבצע, עבודות שיש צורך באישורים מסוימים עבורם, לא בעבודות שמשנות את התשתית של המבנה או מוסיפות עליו, וכן לא עובדות פולשניות, כלומר כאלה שצריך לשבור קיר ולבצע תיקון או שינוי בתשתית של המבנה.

כיצד בוחרים הנדימן?

ראשית, אנחנו צריכים לקבל חוות דעת והמלצות עליו מפי לקוחות אחרים שהזמינו את שירותיו. אנחנו צריכים לברר שהוא מבצע עבודה איכותית, שהוא מתנהל עם הלקוחות שלו בצורה אמינה, שהעלויות שלו משתלמות וכמובן שהשירות שלו טוב.

שנית, אנחנו צריכים לבדוק אילו שירותים הוא מספק והאם הוא יכול לענות על הצרכים שלנו.

שלישית, יש לבדוק עד כמה הוא זמין לבצע את העבודה באופן מיידי ולסיים אותה בהקדם.

הנדימן – מה עושים אם בעלי לא בעניין?

שאיבת ביוב – חייבים לפעמים לפתוח את הפקק

הביוב אשר עובר דרך הגינה שלכם עלה על גדותיו ומשפיע על איכות חייכם וחיי כל המשפחה? הזמינו אינסטלטורים מומחים בתחום שאיבת ביוב. לא מכירים אנשי מקצוע? השאירו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

שאיבות ביוב מול בעיות אינסטלציה בבית

סתימה במערכת הביוב וזאת בניגוד לסתימה במערכת הצינורות הביתית, תמיד תהיה סתימה מורכבת אשר תדרוש הזמנת אינסטלטור או חברה מומחית בתחום האינסטלציה.

בעיות במערכת הביוב אינן ניתנות לפתרון על ידי שימוש בפומפה, ספיראלה וחומרים שונים, אותם ניתן לרכוש באחת מהחנויות לכלי עבודה. כאן האינסטלטור ישתמש ברכב ביובית אשר ישאב את הלכלוך והחפצים מצינור הביוב ולאחר מכן הוא ידאג לנקות את הצינור על ידי חומרים מיוחדים ולבדוק את תקינותו על ידי חלחול מים דרכו.

שאיבת ביוב- מערכות המים

ישנן שתי מערכות של צינורות מים. הראשונה היא מערכת הצינורות הביתית והיא זו אשר אחראית על כל הקשור לכניסה של המים לדירה או לבית שלנו. המערכת השנייה היא מערכת הביוב אשר אמונה על כל הקשור אל פינוי של פסולת באמצעות המים היוצאים מהמבנה אל החוץ.

רוב הבעיות הקשורות אל סתימות אינן מתרחשות עם כניסת המים אל ביתנו וזאת משום שלרוב מדובר במים נקיים, אלא עם יציאתם למערכת של הביוב. זוהי הסיבה שרוב הסתימות מתרחשות בצנרת של מערכת הביוב.

בעיות שונות במערכת הביוב

  • סתימות קלות- אינסטלטור ישחרר את הסתימה באמצעות פומפה, ספיראלה וחומרים מיוחדים.
  • סתימות קשות- מחייבות את הזמנתם של אינסטלטורים מוסמכים אשר מנוסים בתחום שחרור סתימות על ידי שאיבת ביוב ואלו משתמשים ברכב בעל מיכלית עם צינור ואקום הנקרא 'ביובית'.

שאיבת ביוב – נקודות חשובות

חשוב לקחת בחשבון כי מרבית האינסטלטורים מבצעים עבודות "ביתיות" ולכן אין ברשותם ביובית, לכן חשוב מאוד לוודא את ניסיונו של האינסטלטור בתחום ולבדוק תוך כמה זמן הוא יכול להגיע ולפתור את הבעיה.

  • חברות אינסטלציה- בישראל, ישנן חברות אינסטלציה אשר מספקות שירותים שונים, ביניהם שאיבת ביוב על ידי ביובית. אלו תמיד יחזיקו ברכבי ביובית ורוב הפעמים הם יגיעו אליכם ברגע בו תיצרו איתם קשר. ככל שתזמינו שירות תיקונים מהר יותר כך גם תמנעו נזקים מיותרים, ביניהם נזקים קשים מאוד, כמו למשל נזילות, נזקים רבים לתשתית של המבנה, פיצוצים ועוד.
  • ביובית- יש לברר אודות החברה ולוודא כי יש לה ניסיון בסוגים שונים של שחרור סתימות על ידי ביובית. וודאו כי היא מחזיקה בביובית משוכללת אשר מסוגלת לבצע סוגים שונים של עבודות שאיבה וכזו אשר עוברת בדיקות תקופתיות וקיימים אישורים כי היא תקינה לשימוש.
  • ניסיון- רק אינסטלטורים מומחים בתחום שאיבת ביוב יוכלו לבצע את העבודה בצורה המקצועית ביותר. קיימים אינסטלטורים אשר שוכרים שירותי ביובית באם מתרחש מצב בו אחד הלקוחות שלהם זקוק לשירות שאיבת ביוב. אלו יוכלו לבצע את העבודה ולפתור את הבעיה בצורה נקודתית, אך הם לא משום חוסר ניסיונם בתחום הם לא יוכלו להבטיח ללקוח כי הבעיה נפתרה לצמיתות וקרוב לוודאי כי כעבור מספר ימים הבעיה תשנה.
  • זמינות- חשוב לבחור אינסטלטורים או חברת אינסטלציה אשר יכולה לספק לכם שירות במשך כל שעות היממה. כפי שכולנו יודעים אין דרך לדעת מתי תתרחש סתימה/ הצפה במערכת הביוב וצינורות המים.

הביוב עלה על גדותיו? אתם מעוניינים להזמין את הטובים ביותר? השאירו את הפרטים שלכם ומומחה בתחום האינסטלציה המורכבת יחזור אליכם בהקדם.

שיפוץ או לא שיפוץ – זו השאלה

אז החלטנו על שיפוץ. וואו… איזו החלטה קשה ומעצבנת. לתחום שיפוץ דירה יש מיתוג כל כך שלילי בישראל, תמיד חושבים על שיפוצניקים
שעוזבים באמצע עבודה, מחירים מנופחים, שוברים דברים וכו'. וחלק כמובן זו אמת… אפילו מניסיון עבר אני יכול להעיד.

אבל החלטנו שוב להיכנס לפרוייקט, הפעם התקציב גדול יותר – בסביבות ה100,000 ש"ח. קיבלנו המלצה חמה על שיפוצניק שעבד אצל בן משפחה אחר, נפגשנו איתו -אדם מקסים בן 50. נראה מאוד אמין.

למרות זאת הקפדנו לעשות הסכם מפורט של השלבים, כולל התשלומים ומה קורה במקרה עצירה (דרך אגב, את ההסכם מצאנו באינטרנט בחיפוש "הסכם קבלן שיפוצים").

מקווים שיהיה טוב.

שאלה למורה נהיגה – כמה אמורים לעלות שיעורי נהיגה?

אז הנה כל הפרטים לגבי שיעורי נהיגה בישראל – בכדי לקבל רישיון נהיגה צריך לעבור מינימום של 28 שיעורי נהיגה, כאשר כל שיעור אורך כארבעים דקות – בחלק מהמקרים השיעורים מעט יותר ארוכים – רוב התלמידים עושים יותר משלושים שיעורים עד ההגשה לטסט הראשון.

מחיר של שיעור נהיגה נע בין 80 ל-130 ₪ לשיעור – כאשר ההפרשים במחירים נובעים ממגוון פרמטרים ובין היתר – סוג הרכב, עיר בארץ, וותק ומוניטין של מורה נהיגה ופרמטרים נוספים – כך שבעת חיפוש מורה נהיגה, כדאי לעשות סקר שוק ולקחת את כל הפרמטרים הללו בחשבון.

התשלום עבור קבלת רישיון נהיגה לא מסתיים במחירים של שיעורי הנהיגה, יש להוסיף להוצאות גם את הנושא של אגרת הטסט פלוס עלות הטסט עצמו אשר יחדיו מסתכמות ב-533 ₪. וכאן, כדאי גם לקחת בחשבון שרוב התלמידים לא עוברים את הטסט הראשון.

בשורה התחתונה עם הילד שלכם היגיע לגיל 17 ואתם חושבים על שיעורי נהיגה, כדאי שתשימו בצד בסביבות 3000 – 4000 ₪, עבור שיעורי הנהיגה וההוצאות הכספיות הנלוות לכך.

שאלה למדביר – מה עושים עם חיות הבית בעת ההדברה?

חומרי הדברה מסוימים עלולים לסכן את חיות הבית, על כן קיימת חשיבות גבוהה לדאוג להם ולא להשאיר אותם בבית בעת ההדברה.

כאן חשוב לשים דגש על הצורך להוציא את חיות הבית מהבית ולא להסתפק בלנעול אותם באחד החדרים בהם אתם לא מבצעים הדברה.

ישנם סוגי הדברה שונים, כאשר בחלק מהמקרים החומרים מסכנים יותר את בעלי החיים ובחלק מהמקרים פחות. חשוב לברר מול המדביר מהי ההמלצה לגבי בעלי חיים וכמה זמן מומלץ להשאיר אותם מחוץ לבית, גם לאחר שההדברה תסתיים – במקרים מסוימים מדובר במספר שעות ובמקרים מסוימים גם במספר ימים.

לסיכום, הקפידו לשמור על שלומם של בעלי החיים שלכם וזכרו שחומרי הדברה מסוימים מסכנים אותם..

שאלה למעצב פנים – עד כמה השירות שלך חיוני לעיצוב הבית?

אומנם לא פנינו אל מעצב פנים שיענה על השאלה, מהסיבה הפשוטה שאנחנו בחרנו לא להשתמש בשירותיו של מעצב פנים ולעצב את הבית בעצמנו. מה שכבר מסגיר את העובדה שהשירותים של המעצב הם לא הכרחיים. יחד עם זאת, מי שחובב אסתטיקה ורוצה ליהנות מחדרים מעוצבים ויפים אשר לוקחים בחשבון חוקיות מסוימת יוכל למצוא תועלת רבה בשירותיו של מעצב פנים.

מעצב פנים יקשיב לכל הדרישות, הבקשות והחלומות שלם לגבי המראה של הבית ובהתחשב בתקציב שלכם ייצור עבורכם את התוצאה האיכותית והקרובה ביותר למה שביקשתם. כך ששירותיו של מעצב פנים הם לא הכרח אך יש בהם תועלת רבה.

כותבים את השאלות

images (55)
יש הרבה שאלות רלוונטיות לבעלי מקצוע שונים. אך בכדי לשאול את כל השאלות ברגע האמת ולקבל בסופו של דבר את הנתונים המדויקים אודות בעל המקצוע, כדאי להכין את השאלות מבעוד מועד. כמובן, שבמידה ומדובר בנושא שאתם פחות מתמצאים בו,  כדאי ללמוד תחילה את הנושא או לפחות לנסות לאסוף כמה שיותר מידע אודותיו.

ככל שיהיו לכם יותר פרטים לגבי בעל המקצוע ולגבי השירות הספציפי בגינו אתם זקוקים לשירותיו, כך תוכלו להיות יותר ממוקדים – לשאול את השאלות הנכונות ולקבל את התשובות אשר יסייעו לכם להבין מי הוא אותו בעל מקצוע, איזה שירותים הוא מציע ואף להתרשם מרמת הידע והמקצועיות שלו בהתאם לתשובות שתקבלו.

שאלה לרפד: מתי אפשר לרפד ספה ומתי יש צורך להחליף אותה?

11

במרפדיה מקצועית יעניקו לכם שפע של שירותי ריפוד ובין היתר: ריפוד מערכות ישיבה, ספות וכורסאות, ריפוד וחידוש ריהוט עתיק, ריפוד כסאות של פינות אוכל, ריפוד סלוני עור ועוד.. כך שהתשובה לשאלה היא דיי פשוטה, בכל מקרה בו הריפוד מהווה את הבעיה של הספה – ריפוד מרופט, קרוע, מוכתם וכו' הפתרון יכול לבוא לידי ביטוי באמצעות ריפוד מחדש של הספה. במקרים בהם יש שבר בספה או בעיות אחרות אשר לא קשורות לריפוד, קיימת אומנם אפשרות לתקן את זה, אבל אז מבחינת ההוצאות כבר שווה לבחון מה יותר משתלם מבחינה כספית.

באופן כללי רפדים מתמחים בביצוע של כל סוגי הריפוד, בד, עור וכל בד אחר, כמובן, שלפני שמזמינים שירות מרפד, כדאי לברר אלו שירותים הוא מציע ומהו מגוון הריפודים אשר קיים ברשותו. במידה וברשותו של הרפד יהיו הריפודים אשר עונים על טעמכם ושירותיו של הרפד אכן יענו על דרישותיכם, תוכלו להיות סמוכים ובטוחים שהספה שלכם בידיים טובות ובסוף יום העבודה תזכו בספה כמו חדשה – לפחות מבחינת המראה של הריפוד.

כמובן, אם משהו בסגנון הכללי של הספה כבר לא מוצא חן בעינכם – אז אולי כדאי לשקול להחליף ספה.

11

שאלה לטכנאי מחשבים – אלו בדיקות לעשות למחשב טרם הזמנתך?

בכדי שלא אגיע לבית הלקוח רק בכדי לגלות שהמחשב לא מחובר לחשמל. אני ממליץ בשלב הראשון לבדוק את כל חיבורי החשמל – מסך, מחשב, מודם וכו'. כדאי גם לבדוק אם מקור הבעיה היא בשקעי החשמל ואז כל שצריך לעשות הוא כמובן להחליף שקעים ובשביל זה אתם לא באמת צריכים טכנאי מחשבים. ממליץ גם לבדוק חיבורים בין חלק מסוים במחשב למשנהו, בדקו אם המחשב מחובר למסך כמו שצריך וכן הלאה, לפעמים מקור הבעיה מתחיל משם.

במידה והבעיה קשורה לאינטרנט כדאי לנתק את המודם מהחשמל למשך 2 דקות ואז להחזיר, לפעמים הבעיה מסתדרת. בכל מקרה, גם אם יש תקלה במודם, אני לא הכתובת עבורכם, אתם צריכים להתקשר לחברה שמספקת לכם את תשתית האינטרנט ובמידה ומקור הבעיה הוא דווקא אצל הספק, הם ידעו להפנות אתכם גם לשם לצור בדיקת הבעיה.

אם ערכתם את כל הבדיקות האלו ולא מצאתם את מקור הבעיה במחשב, זה בדיוק הזמן להזמין טכנאי מחשבים בידיעה שלא מדובר בהזמנה לחינם אשר תדרוש מכם להוציא כסף רק על הביקור.