שיפוץ או לא שיפוץ – זו השאלה

אז החלטנו על שיפוץ. וואו… איזו החלטה קשה ומעצבנת. לתחום שיפוץ דירה יש מיתוג כל כך שלילי בישראל, תמיד חושבים על שיפוצניקים
שעוזבים באמצע עבודה, מחירים מנופחים, שוברים דברים וכו'. וחלק כמובן זו אמת… אפילו מניסיון עבר אני יכול להעיד.

אבל החלטנו שוב להיכנס לפרוייקט, הפעם התקציב גדול יותר – בסביבות ה100,000 ש"ח. קיבלנו המלצה חמה על שיפוצניק שעבד אצל בן משפחה אחר, נפגשנו איתו -אדם מקסים בן 50. נראה מאוד אמין.

למרות זאת הקפדנו לעשות הסכם מפורט של השלבים, כולל התשלומים ומה קורה במקרה עצירה (דרך אגב, את ההסכם מצאנו באינטרנט בחיפוש "הסכם קבלן שיפוצים").

מקווים שיהיה טוב.

שאלה למורה נהיגה – כמה אמורים לעלות שיעורי נהיגה?

אז הנה כל הפרטים לגבי שיעורי נהיגה בישראל – בכדי לקבל רישיון נהיגה צריך לעבור מינימום של 28 שיעורי נהיגה, כאשר כל שיעור אורך כארבעים דקות – בחלק מהמקרים השיעורים מעט יותר ארוכים – רוב התלמידים עושים יותר משלושים שיעורים עד ההגשה לטסט הראשון.

מחיר של שיעור נהיגה נע בין 80 ל-130 ₪ לשיעור – כאשר ההפרשים במחירים נובעים ממגוון פרמטרים ובין היתר – סוג הרכב, עיר בארץ, וותק ומוניטין של מורה נהיגה ופרמטרים נוספים – כך שבעת חיפוש מורה נהיגה, כדאי לעשות סקר שוק ולקחת את כל הפרמטרים הללו בחשבון.

התשלום עבור קבלת רישיון נהיגה לא מסתיים במחירים של שיעורי הנהיגה, יש להוסיף להוצאות גם את הנושא של אגרת הטסט פלוס עלות הטסט עצמו אשר יחדיו מסתכמות ב-533 ₪. וכאן, כדאי גם לקחת בחשבון שרוב התלמידים לא עוברים את הטסט הראשון.

בשורה התחתונה עם הילד שלכם היגיע לגיל 17 ואתם חושבים על שיעורי נהיגה, כדאי שתשימו בצד בסביבות 3000 – 4000 ₪, עבור שיעורי הנהיגה וההוצאות הכספיות הנלוות לכך.

שאלה למדביר – מה עושים עם חיות הבית בעת ההדברה?

חומרי הדברה מסוימים עלולים לסכן את חיות הבית, על כן קיימת חשיבות גבוהה לדאוג להם ולא להשאיר אותם בבית בעת ההדברה.

כאן חשוב לשים דגש על הצורך להוציא את חיות הבית מהבית ולא להסתפק בלנעול אותם באחד החדרים בהם אתם לא מבצעים הדברה.

ישנם סוגי הדברה שונים, כאשר בחלק מהמקרים החומרים מסכנים יותר את בעלי החיים ובחלק מהמקרים פחות. חשוב לברר מול המדביר מהי ההמלצה לגבי בעלי חיים וכמה זמן מומלץ להשאיר אותם מחוץ לבית, גם לאחר שההדברה תסתיים – במקרים מסוימים מדובר במספר שעות ובמקרים מסוימים גם במספר ימים.

לסיכום, הקפידו לשמור על שלומם של בעלי החיים שלכם וזכרו שחומרי הדברה מסוימים מסכנים אותם..

שאלה למעצב פנים – עד כמה השירות שלך חיוני לעיצוב הבית?

אומנם לא פנינו אל מעצב פנים שיענה על השאלה, מהסיבה הפשוטה שאנחנו בחרנו לא להשתמש בשירותיו של מעצב פנים ולעצב את הבית בעצמנו. מה שכבר מסגיר את העובדה שהשירותים של המעצב הם לא הכרחיים. יחד עם זאת, מי שחובב אסתטיקה ורוצה ליהנות מחדרים מעוצבים ויפים אשר לוקחים בחשבון חוקיות מסוימת יוכל למצוא תועלת רבה בשירותיו של מעצב פנים.

מעצב פנים יקשיב לכל הדרישות, הבקשות והחלומות שלם לגבי המראה של הבית ובהתחשב בתקציב שלכם ייצור עבורכם את התוצאה האיכותית והקרובה ביותר למה שביקשתם. כך ששירותיו של מעצב פנים הם לא הכרח אך יש בהם תועלת רבה.

כותבים את השאלות

images (55)
יש הרבה שאלות רלוונטיות לבעלי מקצוע שונים. אך בכדי לשאול את כל השאלות ברגע האמת ולקבל בסופו של דבר את הנתונים המדויקים אודות בעל המקצוע, כדאי להכין את השאלות מבעוד מועד. כמובן, שבמידה ומדובר בנושא שאתם פחות מתמצאים בו,  כדאי ללמוד תחילה את הנושא או לפחות לנסות לאסוף כמה שיותר מידע אודותיו.

ככל שיהיו לכם יותר פרטים לגבי בעל המקצוע ולגבי השירות הספציפי בגינו אתם זקוקים לשירותיו, כך תוכלו להיות יותר ממוקדים – לשאול את השאלות הנכונות ולקבל את התשובות אשר יסייעו לכם להבין מי הוא אותו בעל מקצוע, איזה שירותים הוא מציע ואף להתרשם מרמת הידע והמקצועיות שלו בהתאם לתשובות שתקבלו.

שאלה לרפד: מתי אפשר לרפד ספה ומתי יש צורך להחליף אותה?

11

במרפדיה מקצועית יעניקו לכם שפע של שירותי ריפוד ובין היתר: ריפוד מערכות ישיבה, ספות וכורסאות, ריפוד וחידוש ריהוט עתיק, ריפוד כסאות של פינות אוכל, ריפוד סלוני עור ועוד.. כך שהתשובה לשאלה היא דיי פשוטה, בכל מקרה בו הריפוד מהווה את הבעיה של הספה – ריפוד מרופט, קרוע, מוכתם וכו' הפתרון יכול לבוא לידי ביטוי באמצעות ריפוד מחדש של הספה. במקרים בהם יש שבר בספה או בעיות אחרות אשר לא קשורות לריפוד, קיימת אומנם אפשרות לתקן את זה, אבל אז מבחינת ההוצאות כבר שווה לבחון מה יותר משתלם מבחינה כספית.

באופן כללי רפדים מתמחים בביצוע של כל סוגי הריפוד, בד, עור וכל בד אחר, כמובן, שלפני שמזמינים שירות מרפד, כדאי לברר אלו שירותים הוא מציע ומהו מגוון הריפודים אשר קיים ברשותו. במידה וברשותו של הרפד יהיו הריפודים אשר עונים על טעמכם ושירותיו של הרפד אכן יענו על דרישותיכם, תוכלו להיות סמוכים ובטוחים שהספה שלכם בידיים טובות ובסוף יום העבודה תזכו בספה כמו חדשה – לפחות מבחינת המראה של הריפוד.

כמובן, אם משהו בסגנון הכללי של הספה כבר לא מוצא חן בעינכם – אז אולי כדאי לשקול להחליף ספה.

11

שאלה לטכנאי מחשבים – אלו בדיקות לעשות למחשב טרם הזמנתך?

בכדי שלא אגיע לבית הלקוח רק בכדי לגלות שהמחשב לא מחובר לחשמל. אני ממליץ בשלב הראשון לבדוק את כל חיבורי החשמל – מסך, מחשב, מודם וכו'. כדאי גם לבדוק אם מקור הבעיה היא בשקעי החשמל ואז כל שצריך לעשות הוא כמובן להחליף שקעים ובשביל זה אתם לא באמת צריכים טכנאי מחשבים. ממליץ גם לבדוק חיבורים בין חלק מסוים במחשב למשנהו, בדקו אם המחשב מחובר למסך כמו שצריך וכן הלאה, לפעמים מקור הבעיה מתחיל משם.

במידה והבעיה קשורה לאינטרנט כדאי לנתק את המודם מהחשמל למשך 2 דקות ואז להחזיר, לפעמים הבעיה מסתדרת. בכל מקרה, גם אם יש תקלה במודם, אני לא הכתובת עבורכם, אתם צריכים להתקשר לחברה שמספקת לכם את תשתית האינטרנט ובמידה ומקור הבעיה הוא דווקא אצל הספק, הם ידעו להפנות אתכם גם לשם לצור בדיקת הבעיה.

אם ערכתם את כל הבדיקות האלו ולא מצאתם את מקור הבעיה במחשב, זה בדיוק הזמן להזמין טכנאי מחשבים בידיעה שלא מדובר בהזמנה לחינם אשר תדרוש מכם להוציא כסף רק על הביקור.

11

שאלה לנגר: מה השוני בין נגרים בעבר לנגרים של היום?

11

אומנם גם היום תפקידו של הנגר נשאר דומה לתפקידו בעבר והוא ליצור רהיטים, בתים וכל אלמנט אחר העשוי מעץ. יחד עם זאת, כיום, נגרים נתפסים אחרת ממה שהיה נהוג לתפוס אותם בעבר.

נגר היום הוא אמן לכל דבר, שלצד העבודה בעץ בפועל יש לו גם את הכלים לייעץ ולתכנן יחד עם הלקוח בצורה מעמיקה ותוך ירידה אל הפרטים את הרהיט המבוקש.

לצד העובדה שנגרות נתפסת היום בעיני רבים כאמנות, הביקוש לעבודת הנגרים ירד באופן משמעותי, מכיוון שהטכנולוגיה שהגיעה גם לעולם הריהוט והריהוט העץ מאפשר יצירת רהיטים בפשטות ובמהירות ללא צורך במסור, מסמרים או בכישרונו של הנגר.

נוסף על כך, תחום הנגרות התפצל לתת תחום נוסף, וכיום לצד נגרים אליהם מגיעים אנשים אשר מעוניינים ברהיטים מעץ, קיים תת תחום חדש של נגרות בנין, תחום זה קשור לכל המרכיבים הבסיסיים של הבית אשר נעשים בצמוד לשלבים בהם נבנה שלד הבית.

אפשר לסכם את זה שהשוני העיקרי בין נגרים של אז לשל היום הוא שבעבר היה מדובר במקצוע פופולרי עם ביקוש רב וכיום רק אנשים אשר מעריכים איכות ומחפשים רהיט אשר יענה על כל הצרכים שלהם פונים לנגר.

Black and White Marble Floor

שאלה לרצף: איך לבחור את סוג הריצוף?

לכל חומר גלם אשר משמש לריצוף יש את היתרונות והחסרונות שלו, ככה שאם אתם מתלבטים, חשוב שתכירו תחילה את כל היתרונות והחסרונות של כל חומר וכמובן, גם תבנו לעצמכם את התקציב המיועד למטרה זו – טווח המחירים יכול להיות יחסית גבוה בין סוג ריצוף מסוים לאחר.

Black and White Marble Floor

פרמטר נוסף שחשוב לקחת בחשבון בעת בחירת סוג ריצוף, הוא לאיזה חלל אותו ריצוף מיועד. האם הריצוף מיועד לסלון, לחדרים, לחדר האמבטיה או לכל חלל אחר.

לדוגמא, אם אתם מחפשים ריצוף לחדרי האמבטיה, מומלץ לבחור דווקא בקרמיקה, מכיוון שמדובר בסוג ריצוף אשר מאפשר השגת אטימה מקסימאלית מפני מים ולחות אשר כל כך אופיינית לחלל הזה.

באופן כללי, אני ממליץ להכיר לעומק כמה שיותר סוגי ריצוף לראות דוגמאות ולקרוא מידע על כל אחד מהסוגים הקיימים, להבין מה הטעם שלכם, מה היתרונות של כל סוג ריצוף ואיזה סוג ריצוף נראה לכם עדיף ביותר מבין החלופות. בצורה כזאת תוכלו להיות שלמים לחלוטין אם ההחלטה שלכם וליהנות ממנה, כפי שאתם ודאי מצפים במשך שנים רבות וארוכות – שיהיה בהצלחה.